Recykling papieru

www.sk-design.pl https://www.lamix.pl/

Papier został wynaleziony w Chinach, około 2000 lat temu. Codzienna produkcja papieru na świecie wynosi około 700 tysięcy ton (roczna – ok. 300 mln), ale zaledwie jego część poddawana jest recyklingowi. Do produkcji jednej tony papiery potrzeba 19 drzew. Przeciętny mieszkaniec Polski rocznie zużywa około 60 kg papieru, a do recyklingu przekazuje około 36% z tego. Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej odsetek wynosi 70 %.

Powtórne przerobienie jednej tony makulatury pozwala na oszczędzenie do 31 drzew, 270 litrów paliwa, 26 tysięcy litrów wody oraz 4000 kWh energii. Przynosi to oczywiste korzyści dla środowiska i człowieka.

Makulatura jako surowiec zyskała na znaczeniu w drugiej połowie XX wieku, nastąpiło to wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej. Zaczęto jej używać do produkcji m.in. papieru pakownego, toaletowego czy gazetowego oraz tektury. Ocenia się, że włókna wtórne z makulatury można przerobić trzy- lub czterokrotnie bez znaczącego pogorszenia ich jakości.

Zużyty papier powinno wyrzucać się specjalnych pojemników koloru niebieskiego. W nich powinny się znaleźć: gazety, książki w miękkich okładkach, tektura, worki papierowe lub prospekty. Ważne jest by unikać umieszczania w nich: zatłuszczonego, brudnego, lakierowanego lub foliowanego papieru, opakowań z jakąkolwiek zawartością ani artykułów higienicznych oraz tapet. Trzeba pamiętać, by papier nie był wilgotny.

Od 2002 roku obowiązują proekologiczne ustawy, zgodnie z którymi każdy producent towaru opakowanego jest zobowiązany do zebrania i oddania do recyklingu odpowiedniej liczby opakowań. Za każdy kilogram poniżej wymaganego progu nałożone zostaną kary, wpływy z których mają wesprzeć budowę krajowego systemu recyklingu. Producenci mogą również zlecić pozyskiwanie opakowań zewnętrznym firmom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close