Freeganizm i nurkowanie w śmieciach

Ruch zwany freeganizmem powstał w połowie lat 90. w USA. Promuje on antykonsumpcyjny styl życia. Nazwa wywodzi się od dwóch angielskich słów: free – wolny i veganism – weganizm, jednak warto nadmienić, że nie wszyscy jego członkowie są wegetarianami czy weganami. Polscy freeganie określani są także jako kontenerowcy. Freeganizm obejmuje poszukiwanie żywności już wyrzuconej do śmieci oraz proszenie o nadwyżkowe i niepotrzebne towary zanim zostaną one wyrzucone przez np. restauratorów czy hipermarkety. Freeganie poszukują żywności na bazarach, mogą też prosić o pomoc właścicieli małych sklepików. Mogą w ten sposób pozyskać produkty, które nie nadają się do sprzedaży z powodu swej daty ważności, są w jakiś sposób uszkodzone lub nieatrakcyjne dla klientów. Najchętniej kontenerowcy biorą świeżą szczelnie zapakowaną żywność, owoce i warzywa.

Jako kontrast dla społeczeństwa opartego na materializmie i zachłanności, freeganie stawiają na współpracę i dzielenie się. Uważają, że ludzie kupują za dużo niepotrzebnych rzeczy i na co dzień przesadzają z konsumpcją. Szacuje się, że na świecie rocznie trafia do koszy około 1/3 żywności. W Polsce – około 9 milionów ton, mimo, że wciąż nadaje się do spożycia. Większość freegan postanowiła rozpocząć swoją przygodę z freeganizmem nie z powodu biedy lecz ze względów światopoglądowych. Swoim zachowaniem chcą wyrazić sprzeciw wobec wszechobecnej konsumpcji i marnowaniu jedzenia. Chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na bezmyślne kupowanie produktów spożywczych, które prowadzi do ich wyrzucania w nadmiernych ilościach. Swoim postępowaniem wyrażają również sprzeciw przeciw kapitalizmowi – jedząc to, co znajdą, nie wspierają kapitalistów poprzez robienie zakupów.

Marnowanie żywności to także wielki problem ekologiczny. Do głównych zmartwień freegan należą: głód na świecie, rosnące gór śmieci i nadmierna eksploatacja ziemi. Postulują szacunek dla przyrody, żywności i pracy ludzkiej potrzebnej do jej pozyskania.

Kontenerowcy budzą w społeczeństwie wiele kontrowersji. Z tego względu najczęściej działają w grupach, zrzeszając się poprzez fora internetowe

Innym, nieco szerszym terminem na określenie tego zjawiska jest nurkowanie w śmieciach (ang. dumpster diving lub skipping), które polega na przeszukiwaniu odpadów komunalnych lub gospodarczych w celu znalezienia użytecznych przedmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close