Baterie i akumulatory

www.poloniusz.org

Baterie i akumulatory zużywane są w gospodarstwach domowych, jak również w handlu budownictwie, energetyce, łączności i różnego rodzaju instytucjach. Po zużyciu są one niebezpieczne dla ludzi i środowiska, gdyż zawierają szkodliwe substancje, takie jak: ołów, kadm i rtęć. W wyniku niewłaściwego ich składowania np. na wysypiskach śmieci, wiele z tych szkodliwych substancji przedostaje się do gleby i wód, powodując ich skażenie. Dlatego ważne jest składowanie baterii i akumulatorów w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Można wyróżnić trzy grupy chemicznych źródeł prądu, w postaci:

  • akumulatorów ołowiowych, wykorzystywanych do zasilania samochodów i instalacji elektrycznych

  • akumulatorów niklowo-kadmowych, wykorzystywanych jako źródło prądu stałego w górnictwie, hutach, kolejnictwie czy telekomunikacji

  • baterii.

Ze zużytych akumulatorów ołowiowych odzyskuje się kwas siarkowy i ołów, a z niklowo-kadmowych usuwa się elektrolity i części metalowe oraz wydziela się płyty żelazo-niklowe i żelazo-kadmowe. A pojemnik przeznaczone na zużyte baterie można znaleźć w sklepach, centrach handlowych czy na uczelniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close